W przypadku stwierdzenia niewypłacalności firmy, każdy członek zarządu zobligowany jest do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości gospodarczej. Zgodnie z art. 21 Prawa Upadłościowego, dłużnik jest zobowiązany złożyć do sądu wniosek o upadłość gospodarczą nie później, niż w terminie 30 dni od daty, w którym wystąpiło stwierdzenie niewypłacalności powyżej 3 miesięcy.
Grzywna za prowadzenie działalności?
Co w sytuacji, kiedy zarządzana przez nas spółka nie prowadzi działalności gospodarczej od kilku lat i nie ma majątku? Mimo takiej sytuacji, nadal co roku musimy składać sprawozdania finansowe spółki. Brak złożenia takiego sprawozdania grozi grzywną w wysokości od 933,33 zł do nawet blisko 26,88 mln zł.
Upadłość spółki z.o.o – jakie jeszcze są możliwości?
Samo przeprowadzenie upadłości spółki z.o.o bez majątku wiąże się z wysokimi kosztami. Jeżeli sp. z o.o. nie dysponuje majątkiem, to sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości. Sąd upadłościowy może stwierdzić, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania sp. z o.o. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Możemy skorzystać z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umożliwiają one złożenie wniosku o rozwiązanie podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Sąd ustala, czy spółka z o.o. nie posiada zbywalnego majątku i faktycznie nie prowadzi działalności i po potwierdzeniu tych okoliczności. Sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i zarządza jego wykreślenie z KRS.
Na co zwrócić uwagę w trakcie ogłaszania upadłości?
Sąd z urzędu może wszcząć wobec spółki z o.o. postępowanie przymuszające w dwóch wypadkach:
1) Jeżeli mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe.
2) Mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego, nie wykonano innych obowiązków ciążących na spółce (np. nie złożono wniosku o wpis zmiany danych w rejestrze).
Po wystąpieniu chociażby jednej z wyżej wymienionych okoliczności, sąd wszczyna postępowanie. Następnie ogłasza o tym fakcie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także zawiadamia samą spółkę. W przypadku, kiedy nie wykona ona wezwania to sąd wykreśli tę spółkę bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
Kto ponosi odpowiedzialność za długi spółki?
Za zobowiązania wykreślonej spółki, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, ale tylko do mienia pozostałego po spółce. W przypadku spółek nie posiadających majątku oczywiście odpowiedzialność Skarbu Państwa jest wyłączona.
Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy i nie wiesz, jakie rozwiązanie byłoby dla ciebie najbardziej korzystne to zapraszamy do kontaktu w formularzu poniżej. Nasz specjalista skontaktuje się w najbliższym możliwym terminie i omówi sprawę.