Jeśli długi zaczynają Cię przerastać, a raty stały się wyższe niż zarobki, jest to sygnał, że trzeba zacząć działać. Czując niepewność o dalsze, spokojne życie, często zastanawiamy się nad dodatkowym kredytem, by poprawić swoją sytuację finansową oraz mieć możliwość dalszej spłaty zadłużenia. Firmy pozabankowe oferują kredyty bez zaświadczeń, nawet przy posiadaniu złego BIK-u czy wpisów w KRD. Tylko czy pożyczka dla zadłużonych z ogromnym oprocentowaniem jest dobrym rozwiązaniem?
Pożyczka na spłatę długów
Pożyczkę można uzyskać nie tylko w placówkach bankowych, ale i w tzw. parabankach, czyli firmach pozabankowych. Są one kierowane dla osób, które szybko chcą uzyskać dodatkową gotówkę. Popularne chwilówki udzielane są szybko i bez zbędnych formalności, często jedynie na podstawie dowodu osobistego. Z reguły ich oprocentowanie jest o wiele wyższe niż w zwykłym banku, co w efekcie skutkuje wyższym zadłużeniem, szczególnie gdy okres kredytowania jest dłuższy. Próbując spłacać swoje zadłużenie pożyczką pozabankową, tak naprawdę popadamy w jeszcze większe długi.
Jak wyjść z długów?
Jeśli posiadamy już zadłużenie, którego nie jesteśmy w stanie spłacać, a w perspektywie nie widzimy polepszenia sytuacji finansowej, najlepszym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Próba spłacania rat kredytu, przy braku realnych możliwości, powiększa tylko całkowite saldo zadłużenia. Zaciągając kolejne kredyty w parabankach, łatwo wpaść w tzw. spiralę kredytową. Parabank może również wypowiedzieć z nami umowę oraz zażądać spłaty udzielonego kredytu wraz z naliczonymi odsetkami. Często skutkuje to nachodzeniem przez windykację lub skierowaniem sprawy do sądu.
Upadłość konsumencka pozwala na umorzenie wszelkich długów, powstałych na wskutek sytuacji losowej. Po jej ogłoszeniu, zostaje wyznaczony syndyk, który ustala odpowiedni plan spłaty, dostosowany do możliwości finansowej. W przypadku licytacji nieruchomości, upadły otrzymuje ekwiwalent 24-krotności średniej stawki za czynsz, tak by przez dwa lata miał zabezpieczenie dachu nad głową. Upadłość konsumencka pozwala na powrót do spokojnego, godnego życia.
Wysokie zadłużenie wiąże się z ciągłym stresem i uczuciem bezsilności, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest więc nie tylko wybawieniem z zadłużenia, ale również „lekiem” na psychikę.