Możliwość przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego na aktualnych warunkach jest możliwa od początku roku 2016. Stało się to za sprawą wejścia ustawy z dnia 15 maja 2015 r. dotyczącej prawa restrukturyzacyjnego. Przedsiębiorcy dzięki tej ustawie mają możliwość dalszego prowadzenia swojej działalności w przypadku kiedy spełnią określone warunki. Statystyki pokazują, że postępowanie restrukturyzacyjne jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców mających problemy finansowe.
W jakim wypadku można przeprowadzić restrukturyzację?
Postępowanie restrukturyzacyjne można rozpocząć wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. Przez dłużnika niewypłacalnego należy rozumieć dłużnika ze względu na ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe. Przez dłużnika zagrożonego niewypłacalnością należy rozumieć dłużnika, który prawdopodobnie w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.
Jakie podmioty mogą poddać się restrukturyzacji?
Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność może przeprowadzić proces restrukturyzacji. Podmioty, które według prawa polskiego mogą być poddane restrukturyzacji to m. in:
- przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. -Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.), zwanej dalej „Kodeksem cywilnym”;
- spółki z.o.o i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej;
- Wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
- Wspólnicy spółki partnerskiej.
Podmioty, które nie mają zdolności do przeprowadzenia restrukturyzacji to głównie:
- Spółki Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego;
- Banków krajowych, oddziałów zagranicznych oraz banków gospodarstwa krajowego;
- zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji;
- instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r.
- finansowych spółek holdingowych.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Postępowanie restrukturyzacyjne przyjmuje jedną z czterech form. Forma, która zostanie wybrana jest dobierana w zależności od możliwości oraz potrzeb dłużnika. Są to:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Może być prowadzone w przypadku gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
- Przyspieszone postępowanie układowe – umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Prowadzić je można podczas gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
- Postępowanie układowe – Prowadzi się je podobnie do postępowania układowego. Postępowania układowego nie przeprowadza się w trybie uproszczonym jak w przypadku przyśpieszonego postępowania układowego.
- Postępowanie sanacyjne – umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności niezależnie od poziomu sporności.