Osoba, która dowiaduje się o tym, że ma możliwość odziedziczenia spadku, w wielu przypadkach nie wie w jaki sposób ma postępować, aby cały proces odbył się bez kłopotów. W tym zagadnieniu, ważną kwestią jest również dziedziczenie długów. Jak wygląda to w praktyce?
Dziedziczenie majątku
Wyróżnia się dwa rodzaje dziedziczenia:
- Dziedziczenie testamentowe – czyli dziedziczenie przez osobę lub osoby wymienione w testamencie,
- Dziedziczenie ustawowe – dziedziczenie na podstawie przepisów prawa cywilnego, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, lub jeśli wskazani w testamencie spadkobiercy nie chcą przyjąć spadku.
W przypadku dziedziczenia, pierwszeństwo mają osoby wymienione w testamencie, a dalszą kolejność ustala ustawa. Wygląda to następująco:
- Małżonek oraz dzieci spadkodawcy, z czego małżonek dzieli się z dziećmi po połowie, lecz musi dostać co najmniej 1/4 spadku. Oznacza to, że w przypadku trójki dzieci, każda osoba dostaje równą część. W przypadku większej ilości dzieci, małżonek zawsze otrzyma 1/4 całości,
- Wnuki spadkodawcy otrzymują kwotę po równo,
- Rodzice spadkodawcy. Jeśli zmarły nie miał dzieci ani wnuków, albo wszyscy zrzekli się spadku, to następny w kolejności jest małżonek oraz jego rodzice – przy czym małżonek dostaje połowę spadku,
- Rodzeństwo spadkodawcy. Jeśli rodzice spadkodawcy nie żyją, lub zrzekną się spadku, to po równo dziedziczy rodzeństwo zmarłego, przejmując część przeznaczoną dla rodzica,
- Dziadkowie spadkodawcy dziedziczą, jeśli spadkodawca nie miał małżonka ani rodzeństwa, lub wszyscy oni nie żyją, albo zrzekli się spadku,
- W ostatniej kolejności dziedziczy gmina, którą zamieszkiwał spadkodawca lub też skarb państwa.
Długi alimentacyjne – dziedziczenie
Jeśli w spadku znajdują się długi alimentacyjne, to traktuje się je jako normalny dług, który należy spłacić. W wielu przypadkach mogą zostać jednak umorzone przez fundusz alimentacyjny. Sam obowiązek płacenia alimentów nie jest dziedziczony.
W jaki sposób sprawdzić kwotę długu?
Branie spadku ‘’w ciemno’’ to bardzo ryzykowne zachowanie które może doprowadzić do większych szkód niż korzyści dla naszych finansów. Warto jest sprawdzić stan zadłużenia zmarłego przed przyjęciem spadku w całości. Sprawdzić możemy to poprzez zgłoszenie się do BIKu w sprawie zmarłego czy też Złożyć u komornika albo w sądzie wniosek o sporządzenie spisu inwentarza, aby wycenił jego majątek. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego to najbezpieczniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Odrzucenie spadku z długami – czy to dobre rozwiązanie?
Nikt nie chce spłacać zobowiązań, które powstały z winy spadkodawcy. Czy istnieje sposób, aby przyjąć spadek i nie martwić się zawartymi w nim długami?
Niezależnie czy jesteśmy spadkobiercą testamentowym czy ustawowym, możemy wybrać trzy możliwości:
- odrzucić spadek w całości,
- przyjąć spadek w całości, łącznie z całym majątkiem i długami
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Ostatnia opcja wydaje się być najlepszą w przypadku, kiedy spadek zawiera większą kwotę długu niż majątku, lub jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, jaka była sytuacja finansowa spadkodawcy. Polega to na tym, że przyjmując spadek, przyjmujemy majątek oraz długi na kwotę równą wartości majątku. Jeśli nie określimy naszego wyboru do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, poprzez wysłanie stosownego pisma w sprawie spadku, to automatycznie przyjmiemy go z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli jednak spotkałeś się z trudną sytuacją finansową z powodu przyjęcia długów w spadku lub jakiegokolwiek innego – napisz do nas – postaramy pomóc.