Większości osobom słowo „komornik” kojarzy się z zadłużeniem, niespłacaniem zobowiązań i złą sytuacją materialną. Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, działającym przy sądzie rejonowym. Komornik zajmuje się odzyskaniem należności poprzez zlicytowanie majątku dłużnika, który nie spłacał swoich zobowiązań wierzycielom. Skutkuje to zazwyczaj oddaniem sprawy na drogę sądową i w efekcie zostaje wszczęte postępowanie komornicze.
Co może komornik? Zadaniem komornika jest dążenie do ściągnięcia zaległości z dłużnika na poczet należności dla wierzyciela. Otrzymując pisemny wyrok sądu, doprowadza on do egzekucji ustalonej kwoty pieniężnej. Chociaż komornik może bardzo wiele, nie może jednak wykraczać ponad przepisy prawa. Za działanie poza ramami prawa grozi m.in. odpowiedzialność karna.
Kiedy komornik może zabrać świadczenie 500+
Świadczenie 500+ jest świadczeniem socjalnym, wypłacanym większości rodzinom w Polsce, które przeznaczone jest dla dzieci. Nawet kiedy jesteśmy zadłużeni, nie ma możliwości by komornik zajął to świadczenie. Jest ono całkowicie wolne od egzekucji komorniczych. 500+ często zostaje wypłacone na numer rachunku, z którego rodzic korzysta na co dzień, jednak w przypadku kiedy ta osoba jest zadłużona, bank nie może wypłacić komornikowi kwoty pochodzącej z tych świadczeń.
Ile komornik może zabrać z wypłaty?
Komornik może zabrać z naszego wynagrodzenia kwotę równą najniższej krajowej. Inaczej mówiąc, jeśli zarabiasz 2500zł netto, komornik może zabrać różnicę pomiędzy Twoim wynagrodzeniem, a aktualną najniższą krajową.
Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?
Jeśli jesteś dłużnikiem, posiadasz przydzielonego komornika i nie wiesz jak wysokie jest Twoje zadłużenie, możesz zgłosić się do niego i wystąpić o listę zadłużenia. Listownie otrzymasz informację na temat Twojego zadłużenia oraz wierzycieli, którym jesteś winien pieniądze. Oprócz tej możliwości, możesz również skorzystać z raportu BIK, czyli informacji z Biura Informacji Kredytowej.
Komornik to nie windykator!
Komornik często mylony jest z windykatorem, tymczasem różnica pomiędzy nimi jest bardzo duża. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który działa na mocy sądu. Windykator natomiast to osoba pracująca dla prywatnej firmy. Więcej informacji na temat windykatora znajdziesz w artykule Co może windykator.
Jeśli szukasz rozwiązania swoich problemów finansowych, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a jeden z naszych ekspertów skontaktuje się z Tobą i omówi aktualną sytuację.